See pole mitte ainult moeetendus, see on spektaakel!
Rõivadisainile pühendatud etenduse käigus astuvad publiku ette eriilmelised ambitsioonikad disainerid Eestist.
Nad tõstatavad küsimusi, mida me ei ole osanud veel küsida.
Nad leiavad lahendusi, mida me ei teadnud veel otsida.
Nad loovad ettevõtte vahenditega, mida me pole osanud kasutada.
Nad seisavad vastu loendamatute väljakutsetega, ja sealjuures leiavad võimalusi tootmisvõimekuse tõstmiseks.
Kõik disainerite loomingulised ettepanekud pole veel lõplikud lahendused, vaid protsess. Need on otsingud leidmaks alternatiive olemasolevatele probleemidele, kuid kasutades uusi tööriistu.
Need on ettepanekud täiendamaks seda, mis vajab täiendamist.
Need on püüdlused säilitada seda, mis väärib säilitamist, parandamist ja pärandamist.
Riietus on ühelt poolt funktsionaalne vahend, teisalt aga personaalne täiendus isiku tervikule. Disainitud rõivas on ese, mis on olukorda täiendav ja keskkonda sobituv. Olgu selleks kas töine päev või väljapeetud tähistamine. Riided on mängulisteks vahenditeks isiksuse esiletoomiseks ja sealjuures väärt kaaslasteks elulistel hetkedel. Kvaliteetsed disainerrõivad on rõivad,
mis kestavad,
mida on väärt parandada
ja mida on väärt pärandada.
Need on rõivad, mille puhul on otsitud parimaid võimalusi tehnoloogias, valmimise protsessis ning millega on taodeldud parimat kvaliteeti igas detailis.
Rõivas nii iluks kui ka eluks.
Brändide kontseptsioon avaneb läbi ühekordse kohaspetsiifilise elamuse, inspireeriva sündmuse ning meelelahutusliku vaatemängu - see ongi DOM.
Etenduse järel tulevad brändid publiku sekka, jätkub melu.
Loovjuht: Piret Mägi
Kaaskorraldaja: Kristin Kivimäe
Lavastaja: Anni Zupping
Valguskunstnik: Karolin Tamm
Helikunstnik: Sten Saarits
Tagala juht: Anne Rinne
Visuaalide kunstnik: Maria Elisaveta Roosalu
Videod: Getter Raiend
Assistent: Triinu Arula
Ilu teevad ilusamaks KEVIN.MURPHY juuksurid ja Karaja meigikunstnikud.
Tervitusjooke pakuvad HAAGE ja mulliga drinke Mionetto.
Liisa Kanemägi
Liisa Kanemägi on eksperimentaalne kudumidisainer, kes läbi oma spekulatiivse loomingu küsib, millist rolli omavad materiaalsed esemed meie väärtusruumis ja kuidas neid koos meiega teel hoida, et nende kasutusiga pikendada.
Materjalid koos inimesega on pidevas liikumises. Kui aga kampsun taotluslikult hargnema hakkab, siis kaotavad mõisted "valmis" või "katkine" oma tähenduse. Kudum saab jätkata oma elu iseseisvalt, muutudes järk-järgult tagasi lõngaks. See pole rõivaeseme lõpp, vaid järgmine etapp.
Mustal ja katkisel on palju ühist. Mõlemad kujutavad endast kõrvalekaldeid ideaalsest olekust. "Mustad" asjad vajavad puhastamist ja "katkised" asjad vajavad parandamist. Nüüd tulevad laval riided, mis seavad need mõisted aga kahtluse alla, püüavad neid mitte iseenesestmõistetavana võtta. Kui higi inimkeha materiaalsuse ilminguna saab rõivaste disainiprotsessis osaleda, siis muutub kandmise protsess uuringuks, kus sekkuvad emotsioon, tegevus, aeg, keskkond ja keha. Intuitiivne disain viiakse uuele tasemele, kui elu dünaamika saab juhtpositsiooni. Ja samal ajal, kui kandja jätkab loomist - see on alateadlik ja teadlik ühekorraga Tuleb lihtsalt lasta asjadel juhtuda - tegemine areneb kasvamiseks. Katkine pole enam katkine.
Millised olukorrad panevad sind kõige ilusamini higistama?
Kus lõppeb keha ja algab hing?
Kuidas saab inimese materjal osaks rõiva materjalist?
Kudumid ei pretendeeri iseenda püstitatud küsimustes valmis lahendustele, vaid ärgitavad mõtlema mõistete “valmis”, “katki”, “räpane” ja “ideaalne” üle, püüdes neid mitte iseenesest mõistetavana võtta. Selleks kasutab autor abivahendina higi, silmuste hargnemist ja veeslahustuvaid materjale, et muuta mööduv aeg ning kaduvus rõiva osaks. Kui higi saab disainiprotsessis osaleda, võtab elu dünaamika juhtpositsiooni ja inimese material saab osaks rõiva materialist. Siin pole mitte lahendused, vaid küsimused, kas saab, võib ja on võimalik teha ning käsitleda rõivast teisiti? Liisa tänab Julia Valle-Noronha`t ja Piret Puppartit.
Etenduse stilistika Kirke Talu.
Aitäh TOKU, Mare Kelpman!
○○○○○○○○○○○○○
Ewald
Pereettevõttele Maidiga kuuluv kaubamärk Ewald on fokusseerunud meeste triiksärkide disainimisele ning tootmise arendamisele. Juba üle kolme dekaadi omaeenda õmblustsehhis usub terve tiim kodumaisusesse ning tõestab paindliku tootmise võimekust iga päev.
Ewaldi ajalugu ulatub 1933-ndasse aastasse, mil ettevõtte eelkäia alustas tegevust Soomes. Viimased ca 30 aastat on Eesti omanike poolt üles ehitatud Maidiga omandanud Soome ettevõtte ning jüudsalt arenenud just Eesti mehe eelistusi arvesse võttes. Tänapäeval on tootevalikus viis erinevat keretüüpi – slim, modern, classic ning extra-larg ja extra-long keretüübi täiendus pikema kasvuga inimestele. Niisugust paindlikku variatsiooni ei suuda keegi teine nii laias ulatuses, mahus ja kvaliteedis pakkuda. Esinduspoes pakutavate särkide suuruste skaala ulatub 56 kaelaümbermõõduni – särgi leiavad ka väga suure suurusnumbri kandjad, kes mujal võivad triiksärgi leidmisega hätta jääda
Ewaldi särgi kangad on kõik pärit Euroopa tootjatelt ning koostise poolest nahasõbralikud. Viimase ning tulevate kollektsioonide puhul on aga kohanetud inimeste kiire elutempoga ning nõudlusega, et valikus oleks ka easy-care triiksärke, mis tagab selle, et pärast pesu triiksärk väiksema vaevaga triigitud saaks ning kiiremini jälle valituks osutuks!
Kollektsiooni loomisel hoiab disainer fookust sellel, et tootevalikust leiaks endale särgi nii klassikalise stiili austaja kui ka mees, kes hindab mängulisi värve ning huvitavaid mustreid.
Ewaldi perre kuulub veel tegelikult ka Little Sir Ewald ja Ewald Junior. Nende kaubamärkide alt leiab eri vanuses pisihärrade triiksärke, mis pakuvad kergelt eristuvaid isa ja poja komplektisärke. Need sobivad ideaalselt erilisteks elusündmusteks või ühiseks perejäädvustuseks!
Lisaks triiksärkidele võib leida tootevalikust nii meestele kui lastele ka polosärke, mis sobivad ideaal- selt mugavateks igapäeva toimetusteks.
Ewaldi eripära tuleneb kombinatsioonist, mida on raske järgi teha: ettevõtte üle 30-aastane kogemustepagas, pikaajalised professionaalsed töötajad, spetsiaalselt triiksärkide õmblemiseks vajalik masinapark ning tehnoloogiad, ning muidugi majasisene disainiportfell. Just nii hoitakse kõrgeimat kvaliteeti.
Ewaldi särk ühendab endas katkematu sideme põhjamaade kvaliteedi, hea maitse ja Eesti vaimu vahel.
Aitäh Reet Aus, Craftory, Piret Mägi, Kirke Tatar!
iLLIMOR
iLLIMOR – bränd, kus kohtuvad silmapaistev stiil ja jätkusuutlik mõtteviis.
iLLIMORi eesmärk on luua harmooniline tasakaal mugava disaini, keskkonnasäästlikkuse ja sotsiaalse vastutuse vahel. 2020. aastal loodud bränd sündis eksootilise Zansibari džunglis unistusest, kus rõivatööstuse ülejäägid saavad vanuse ja soo piire tundmata kvaliteetse rõivakomplekti näol uue elu.
Kõik iLLIMORi materjalid on kas toodetud jätkusuutlikult (Tencel) või kannavad endas väärtustava taaskasutuse (upcycled) põhimõtet, ja vähendavad keskkondliku jalajälge. "Upcycling" viitab materjalidele, mis on tihtipeale kasutamata laojääk, suurtootmise ülejääk või seisma jäänud kangarullide lõpud. Sellised materjalid on paljudele moemajadele kasutu jääde ja kulu. Ühtlasi on lõiked ja rõivaste istuvus vabavormiline, mis annab mõnusa avaruse ning istuvuse suuremale hulgale eri kehaga inimestele. Rõivamudelid ei sünni hooajaliselt, vaid ennast tõestanud lõiked kanduvad ajast aega. Ühtlasi on tehnoloogiliselt arvestatud lõigete loomisel kohe võimalusega teha säärane disain, mida on võimalik ikka ja uuesti taastoota. Just nii on võimalik hoida ressursikulu mõõdukas ja paindlik.
iLLIMORi disain peegeldab moe ja mugavuse kooskõla kõrval ka teadlikkust meid ümbritsevatest materjalidest. iLLIMOR on tõestus, kuidas isegi väikesed muutused võivad luua märkimisväärse mõju. Siit edasi hakkab hargnema ka iduettevõtte KIUD algus. Aga see on juba hoopis järgmine lugu.
Jalanõud TOKU, aksessuaarid Kirss.
Aitäh Carmen Kirst, Silver Gutmann, Karl-Cristoph Rebane!
Woolish
Woolishi läbi nelja põlvkonna põimunud juurte võrgustik saab nüüd lahti harutatud noorema ning julgema generatsiooni jaoks. Jäädes truuks jätkusuutlikele tavadele ja eetilistele väärtustele luuakse kauakestvaid riideid, mis otsekui kiirgavad stiili, mis lihtsalt nõuavad positiivset tähelepanu.
Meriinovillased riided sobivad igasse aastaaega. Ja see sõnum on väärt jagamist juba kogu maailmaga! Koos partneritega Saksamaal ja Hollandis püütakse publiku tähelepanu tuua sellele imetabasele lõngale läbi kollektsionääri seeria "Happy Sheep-Collector Edition" ning ananassi- ja flamingo motiivide.
Woolishi lugu ulatub aastasse 1928, kus meie villase perekonna esimene põlvkond rajas teekonna omaenda kudumite laburünti. Ja seesama põnev ning keerdusid täis maailm paelus ka perekonna neljandat põlvkonda, kelleks on tänased Woolishi omanikud Eigo ja Anna. Nemad tõid Viljandi kudumitööstusesse autoribrändi Woolish, värske hingamise ja loendamatul hulgal julgeid ideid. Juba mõne aastaga said nad aru, et tavapärase baastootega maailma ei valluta ning disainile keerati kõvasti isikupärast vunki juurde. Brändi toodi sisse just see energia, mis nende enda see pulbitses. Viimased aastad on Woolish supelnud ananassi ja flamingo mustrites, sekka õnneliku lamba kollektsionääri-kampsunid. Ja tulevik läheb aina erksamaks! Tuleviku unistustega läbi põimunud ühe brändi põnevat lugu on võimalik DOM laval näha koos meie oma inimestega.
Aitäh Maris Pihlap, kõik modellid, Woolishi kogukond, lambad, DOM meeskond!
○○○○○○○○○○○○○